Progresszív magazin
2015. június 04. írta: dubfly

Progresszív magazin

Vendégeink voltak

„A Buszesz önmagában is retro-vonalat képvisel, a Queen-üdítőcsaládunk pedig ezen belül egy újjászülető márka.”

Horváth Adrienn, marketing menedzser, Buszesz Élelmiszeripari Zrt., Aquarius Aqua Kft.

 

„A retro kategóriába tartozó legismertebb termékeink az Extra Barna és a Macskanyelv.”

Kelényi Kolos, kereskedelmi igazgató, Szamos Marcipán Kft.

 

„A mi feladatunk az, hogy a retro márkákat életben tartsuk.”

Lengyel András, kereskedelmi igazgató, ERU Hungária Kft.

 

„A Márka szénsavas üdítőital gyártásával foglalkozunk, ami igazi retro termék.”

Pécskövi Tibor, ügyvezető igazgató, Márka Kft.

 

„Húsz éve foglalkozunk piackutatással, ez talán már a retro kategóriába számít.”

Pintér Erika, tulajdonos-ügyvezető, Trend International Market Research Kft.

 

„A legismertebb márkánk a Camping sajt, amit mindenki ismer a ’70-es, ’80-as, ’90-es évekből.”

Pulics Kitti, termékmenedzser, ERU Hungária Kft.

 

„Nálunk a retró-vonalat a Geszti Eszti-termékcsalád képviseli.”

Schweickhardt András, ügyvezető, Prima Maroni Kft.

 

„Idén indítottunk útjukra a Váncza-termékeket, ami retró termék.”

Szenográczky János, értékesítési igazgató, Szilasfood Kft.

 

„A Szerencsi-név önmagában is retró, hiszen több mint 90 éve gyártanak édességet Szerencsen.”

dr. Takács István, ügyvezető igazgató, Szerencsi Bonbon Kft.

 

„Ahogy a Geszti Eszti kinéz, az az én kezem munkája, pontosabban a retró érzésé.”

Takács Károly, Prima Maroni Kft.

 

 

 

Retro termékek

 

Hol volt, hol nem volt…

 

Az a jó retro termék, ami úgy működik, mint egy rég nem látott ismerős: amikor meglátjuk a polcon, megvan az „ahá” érzés. A retro tehát egy támpont, ami a vásárlónak biztonságérzetet ad, a gyártó kezébe pedig egy eszközt, hogy a vásárló ne csak az ár alapján döntsön. Fontos ugyanakkor, hogy csak a retro érzésből ma már megélni nem lehet. Hozni kell a ma elvárt minőségi mutatókat is.

 

Nagyon boldog ember lehet az, aki egy terméket fel tud mutatni, amit a következő generáció is megemlít – jelentette ki dr. Takács István, a Szerencsi Bonbon Kft. ügyvezető igazgatója, megadva az alaphangot a retro termékekről rendezett novemberi beszélgetésnek. A 90 éves Szerencsi márka ilyen, és „úgy vigyáznak rá Szerencsen, mint a szemük fényére.”

 

Fontos, hogy magyar

 

A retro termékek előretörésében a jó ár-érték arány és beltartalom mellett nagy szerepe van annak, hogy az emberek fejében él, hogy ezek magyar termékek” – mutatott rá Pécskövi Tibor, a Márka Kft. ügyvezető igazgatója. – „És ez utóbbi még akkor is igaz, ha sok magyar retro termék mögött külföldi, multinacionális cég van” – tette hozzá.

„Ha jó a beltartalom és az árpont, minden esély megvan rá, hogy a terméket a következő generációk is átvegyék, akár nagyobb marketing nélkül” – szögezte le még mindig elöljáróban Schweickhardt András, a Prima Maroni Kft. ügyvezetője, amihez munkatársa, Takács Károly azt tette hozzá, hogy egy-egy márka feltámasztásakor pontosan fel kell mérni az értékét, mert abból állapítható meg, hogy mekkora üzlet hozható ki belőle.

 

Kell a flash, a hipe

 

„Számomra a retro egy olyan márka, ami volt a ’70-es, ’80-as években, majd snitt, és most, amikor újra látom, az adja a retro érzést” – adott egy lehetséges definíciót Horváth Adrienn, a Queen üdítő márkával éppen ezt az utat járó Buszesz Élelmiszeripari Zrt marketing menedzsere.

„A flash, az ütőerő, a hirtelenség, az erős impulzus, a hipe kell” – mutatott rá Kelényi Kolos, a Szamos Marcipán Kft. kereskedelmi igazgatója azokra, amik nélkül egyetlen termék „felbukkanása” sem lehet eredményes. Ezt pedig egy folyamatosan piacon tartott termék esetében nagyságrendekkel nehezebb elérni, mint egy olyannál, amelyet egy időre „elaltattak” vagy akár egy időre teljes egészében kivontak a piacról.

A retro tehát többek szerint éppen attól az, hogy eltűnt, majd újra felbukkant. „A Coca-Cola így nem retro” – mondták többen, de volt, aki szerint mégis az, mert „generációk óta fűzi-fűzi a kamionos történetet a télapóval a hegyek között.”

 

Nosztalgia, életérzés

 

„Egy retro termék esetében a legfontosabb a nosztalgia” – állította Pulics Kitti, az ERU Hungária Kft. termékmenedzsere, példáként hozva a cég Camping márkáját, melyről egy friss kutatás azt mutatja, hogy a fogyasztók nemcsak hogy emlékeznek rá, de kellemes érzéseket és emlékeket – kirándulás, család, étkezés – is társítanak hozzá.

„Most jönnek újra divatba azok a magyar márkák – a Camping sajt, a Márka üdítő vagy a Tisza cipő – melyek a fiatalságunk részei voltak” – tette hozzá Lengyel András, az ERU Hungária Kft. kereskedelmi igazgatója, egy életérzésnek nevezve ezeket.

„A mi feladatunk, hogy ezeket a retro márkákat életben tartsuk, hogy a jelenlegi generáció majd úgy emlékezzen vissza rájuk, mint megbízható márkákra, amelyeket majd a gyerekeiknek is szívesen továbbadnak” – mondta még.

A Camping márka idén tavasszal megújult, majd újrabevezetésre került. Ez a felfrissülését is magával hozta.

 

Fókuszban a 30+

 

„A mi elsődleges célcsoportunkat ugyan a 35 év feletti nők alkotják, de éreztük, hogy fiatalítani kéne, mert évről-évre egyre kevesebb nőnek jelentenek valamit a ’60-as ’70-es évek” – indokolta meg Pulics Kitti, hogy miért volt szükség a Camping márka megfiatalítására.

„Gyakran szembesülök azzal, hogy egy régi márka – amely bennem számos kellemes emléket idéz fel – a pár évvel fiatalabb ismerőseimnek nem jelent semmit” – magyarázta Horváth Adrienn azt, hogy a retro termékekkel miért a 30 év feletti korosztály érhető el, elsősorban.

A választ ezután arra kerestük, hogy a fiatalokhoz szólhat-e a retro, és ha igen, akkor miként.

 

A családon keresztül

 

„A fiatalokat a családon keresztül lehet megszólítani” – állította Szenográczky János, a Szilasfood Kft. értékesítési igazgatója, hozzátéve, hogy a retrot szerinte érdemes összekötni a kényelemmel, mert a folyton rohanó fiatalok számára ez is nagyon fontos szempont.

„Nálunk ezeknek a Váncza-termékek felelnek meg, melyekkel idén egy olyan szegmensbe törtünk be, amelyben Magyarországon komolyabb gyártó nincsen” – beszélt aztán a Váncza-család örököseitől „bérelt” márkáról, amely azért retro, mert a rendszerváltáskor eltűnt, most pedig feltámasztásra került.

„A pudingokkal, az élesztőkkel és a tortazselékkel ár-érték arányban is olyat tudunk adni, ami versenyképes a mai piacon” – zárta az idén 20 éves Szilasfood 1926-os „keltezésű” retro márkájának a bemutatását Szenográczky János, aki szerint hiba, hogy mindenki csak a 18-49 éves korosztályt célozza, miközben „a vásárlóerő igazából 40 fölött van.”

 

Utak a fiatalokhoz

 

„Az, hogy a szülők már ismernek és szeretnek egy márkát, nekünk csupán egy kis segítség. A kulcs az, hogy a fiatalokhoz is megtaláljuk az utat, úgy, hogy az adott retro márka az ő életüknek is a része legyen” – mondta Pulics Kitti, majd elmagyarázta, hogy ezt a Camping márka esetében miként érik el.

„Egyrészt próbáljuk a termék funkcióit bemutatni, a felhasználási helyzeteket, azt, hogy lehet vele főzni is, vagy menet közben fogyasztani, nassolni. A másik út a kommunikáció: próbáljuk megtalálni azokat a csatornákat, ahol el tudjuk érni a fiatalokat. Nálunk ez eléggé az online felé mutat, mert ott vannak, akik főznek, és azok is, akik egész nap facebookon lógnak.”

 

Egy sikeres váltás

 

„A Márka üdítők 2008-2009-ben nagy váltáson esetek át. Teljesen újracsomagoltuk, el mertünk szakadni a megszokott, évek óta bevált designtól” – emlékezett vissza egy sikeres váltásra Pécskövi Tibor.

„Most pedig az interneten arra kérjük az embereket, hogy mindenki mondjon el egy történetet a termékünkkel kapcsolatban. Ez egy mesélős-kommunikációs kezdeményezés, ami jól illik a mai internet-facebook világhoz” – tért rá arra, hogy egy retro termék miként tehető ma trendivé. Nem csoda, hogy a kezdeményezés nagyon szépen működik.

 

Teljesen megújították

 

„Nálunk a Geszti Eszti a retro, amely a ’80-as években gyártott tejalapú desszert volt” – kezdte a Prima Maroni Kft. sikeres termékének bemutatását Schweickhardt András. Megtudtuk, hogy cégük ezt az azóta „kihalt” márkát vásárolta meg, majd mind designban, mind beltartalomban teljesen megújította.

„Az elsőárban a Maroni termékekkel nem voltunk jelen, ide a Geszti Esztivel léptünk be, de a beltartalma közel prémium. Igen sikeres terméket sikerült így létrehoznunk, elsősorban a hűtött gesztenyerúd esetében” – mondta Schweickhardt András a termékcsaládról, amely idén már öt termékből áll.

 

Mindenkihez szólhat

 

„Mi a retrot üzletnek nézzük. Mindegy, hogy egy új terméket hozunk-e létre, vagy egy trendet lovagolunk meg, és üzletet csinálunk belőle” – vette át a szót Takács Károly, aki a Geszti Eszti designját alkotta meg és a termékfejlesztésben is aktívan részt vett. Ő úgy látja, hogy a retroból mára a kereskedelmi döntéshozók csináltak erős trendet, mert mint a fogyasztóknak adott termékválaszt kezelték, kitörési pontként.

„Nálunk a célcsoport a termék jellegéből adódóan – hűtött szeletes édesség – a fiatalok, de a Geszti Eszti retro-érzésével a szülőkhöz is szólunk. Most, a karácsonyi szezonban például úgy, hogy nekik díszdobozban kínálunk gesztenyerudat” – zárta az áttekintést Schweickhardt András.

 

Éld át újra!

 

„A Queen üdítőital az elmúlt években nem tűnt el teljesen. Annyi korlát volt, hogy csak egy bizonyos láncnál lehetett kapni, viszont idén év elejétől ismét egyre több hálózatba belistáztattuk” – hallottuk Horváth Adrienntől a Buszesz Zrt. retro márkájáról, mellyel most ugyancsak több generációt próbálnak megszólítani.

„A 30 év felettieket az ’Éld át újra!’ szlogennel, a fiatalokat pedig az új csomagolással, a farmeres-fiatalos imidzzsel és azzal, hogy – az ő ízlésükhöz igazítva – 0,25-ös alumínium dobozban is piacra dobtuk” – magyarázta.

Az ugyancsak a Buszesz tulajdonában lévő Chef ecetmárkáról pedig megtudtuk, hogy a cégnél nem tekintik ugyan retronak – mert folyamatosan jelen van a piacon – de a csomagolását ugyancsak megújították és kihozták fél literes palackban is, hogy a fiatalok „trendi konyháiban is megtalálja a helyét”.

 

Kapaszkodókat jelenthetnek

 

„A vásárlók a polc előtt a megnövekedett választék miatt egyre nehezebben tudnak dönteni, miközben a gazdasági bizonytalanság hatásait egyre jobban érzik. Ebben a helyzetben keresik a kapaszkodókat, a fix pontokat az életükben. A retro ilyen tud lenni” – összegezte a beszélgetés során elhangzottakat Pintér Erika, a Trend International Market Research Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Rámutatott, hogy a retro elég ahhoz, hogy a vásárló a terméket egyszer levegye a polcról, de ahhoz önmagában kevés, hogy még egyszer ezt tegye. Ehhez kell a jó ár-érték arány és beltartalom, minőség.

„Valamint a hosszú távú sikerhez még az, hogy a mai fiataloknak ugyancsak megoldást nyújtson. Fel kell tehát frissíteni, finomítani, de persze a végleteket kerülve” – magyarázta Kelényi Kolos.

 

Közös a felelősségünk

 

„A retro-kérdéskör túlmutat azon, hogy egy-egy cég egy-egy retro márkát életben tart” – hívta fel aztán a figyelmet a beszélgetés zárásaként dr. Takács István. – „Nekünk, gyártóknak együttes felelősségünk, hogy mindezt működtessük, jó minőséggel társítva” – szögezte le, fontosnak tartva a retro termékek gyártását mind a külcsín, mind a beltartalom tekintetében.

Azonban mindez kevés lehet, mert – mint mondta – hiába csinálják meg a gyártók a legjobb termékeket, ha nem fognak össze a kereskedőkkel és próbálják életben tartani együtt a magyar termékeket, akkor az erőfeszítéseik hiábavalók.

„Ezek az iparok, amiket mi képviselünk, valamikor sokkal jelentősebben voltak jelen a piacon, lásd a magyar édesipart. Ami megmaradt belőle, arra különösen vigyázni kell, mert ha elpusztul, belátható időn belül nem fog feltámadni” – figyelmeztetett.

 

A szakma csúcsa lenne…

 

„Bennünket folyamatosan az motivál, hogy ezeket a kölcsönkapott értékeket, amiket a múltban valakik letettek, és a fogyasztók megszerettek, tudjuk-e ugyanilyen jól csinálni, megalkotva akár egy újabb magyar retro terméket” – mondta aztán immár tényleg a beszélgetés lezárásaként Takács Károly.

A szakma csúcsának azt tartaná, ha születnének a retro tulajdonosok kezében olyan újabb termékek, amelyekre a jövőben szintén retro termékként tekintenek majd.

 

Salgó Péter

 

 

 

Keretes

 

A fogyasztók mondják a retro kapcsán*

 

A válaszadók közel 10 százalékának a Márka üdítő és a Rama margarin jutott eszébe, mint retro fogyasztási cikk. További 4-6 százaléknak a téli fagyi, a Traubi, a Boci csoki és a Túró Rudi.

 

Sajtok közül a Trappistát, a Mackót, és a Medvét érzik leginkább retrónak, szörpök közül pedig a Szobit, a Piroskát és az Ágit. Az üdítők közül a válaszadók szerint a Márka és a Traubi a leginkább retro.

 

A válaszadók a csokoládékhoz kapcsolódó márkák közül a Bocit, a Tibit, a Szerencsit és a Sportot érzik leginkább retronak. A Zizi és a Duna kavics jutott eszükbe a válaszadóknak a retro édességekről.

 

A müzlik között a Cerbonát említették, mint retrot, de a válaszadók kétharmada egyáltalán nem tudott megnevezni márkát ebben a termékkategóriában.

 

A válaszadók több mint háromnegyedét a retro kellemes érzésekkel tölti el, mivel a gyermekkorára, fiatalkorára emlékezteti és visszaidézi a ’70-80-as éveket. Egyetértenek azzal, hogy minden retrová válik az idő múlásával, de ez számukra nem jelenti, hogy a dolgok elavulnának vagy idejét múlttá válnának.

 

Pintér Erika, Trend International

 

A Trend International Market Research Kft.-nek és a MédiaQ Kft.-nek kifejezetten a beszélgetésre készült online, reprezentatív kutatása alapján.

 

Mintaösszetétel:

18-29 éves

32%

30-39éves

27%

40-49 éves

21%

50-59 éves

14%

60 éves vagy idősebb

6%

 

 

 

1

 

A bejegyzés trackback címe:

https://markaudito.blog.hu/api/trackback/id/tr277517688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása